Borháló
Background Image

Őszi borkaland - Szekszárd


A nyár vége, ősz eleje időszak mindenképpen a legderűsebb pillanatok okozója az évben. A természeti jelenségek visszafogottan játszanak egymással, a szél a fákkal, a nap szelíd fénye a levelekkel. A kora őszi napsütés példázza számomra azt a belső méltóságot, amellyel nekünk is egymásra kellene néznünk.

A nyár vége, ősz eleje időszak mindenképpen a legderűsebb pillanatok okozója az évben. A természeti jelenségek visszafogottan játszanak egymással, a szél a fákkal, a nap szelíd fénye a levelekkel. A kora őszi napsütés példázza számomra azt a belső méltóságot, amellyel nekünk is egymásra kellene néznünk. Azt érzem: most pont jó. Mostanra elfogyott a szódám, végre jöhet már valami lágy, fűszeres vörösbor, ami könnyen, játékosan szól hozzám, mint a nap, a szél. Mi rezonálna jobban erre az illékony hangulatra, mint a szekszárdi veres?
 
boroshordó, pince
Már a neve is megkapó, Kosztolányi szerintem csak azért nem vette fel a tíz legszebb magyar szó /láng, gyöngy, anya, ősz, szűz, kard , csók, vér, szív, sír/ közé, mert Babits ott született . 
A tengerentúli borbemutatókon is felcsigázva kóstolgatják az itteni bort, hiszen az angol frazeológiában a szekszárdi: Szex R. D. vagyis Szex Reasearch and Development /Szex Kutatás-Fejlesztés/ jelentésben híresült el. 
 
A szekszárdi mesterek a kékszőlőket részesítik előnyben, ezekből is főképp a lágyabb, zamatos , összetett savstruktúrájú, kevesebb tanninnal rendelkező Kadarkát, Kékfrankost /581 ha/, de jelentős mennyiségű Zweigelt, Merlot, és Cabernet Franc és Sauvignon is terem. Szekszárdon reneszánszát éli a Kadarka fajta, mely még a törökök elől menekülő szerbektől került hozzájuk ugyanúgy, mint Szentendrére is.
 A Balkán érzékeny és fűszeres követe egyre inkább hódít a borértők körében, de nagy kihívások elé állítja a borászokat. Babits úgy fogalmazta meg a Kadarka lényegét, hogy: "Oly mézes-forró s drágán töppedő, Mint szenvedélyes szerető vad ajka". A borvidék talajadottságai egyébként kedveznek a kevésbé testes fajtáknak, hiszen alacsony mésztartalmú lösz- és vályogtalaj jellemzi a Szekszárd környéki dombokat. 
A vörösborok magasabb savtartalmát, potenciálját hosszabb héjon erjesztéssel tudják biztosítani. Szerencsére Szekszárdon is a hosszútávú sikerben bíznak és drasztikus hozamkorlátozással próbálnak az átlagos minőség fölé menni. A szekszádi borászok közül ezt az elvet képviseli Takler Ferenc, Mészáros Pál, Heimann Zoltán, Dúzsi Tamás, Vida Péter és Vesztergombi Ferenc, Eszterbauer János, Baron von Twickel

Ha szekszárdi borral randevúznak, gondolják meg Hamvas Béla szavait kortyolgatás közben: "A szekszárdi kifejezetten nőbor, éspedig leginkább huszonhét-huszonnyolc éves asszonyhoz hasonlítanám, erejének és szépségének teljében, szerelmi tudásának csúcspontján, tökéletesen felszabadulva, de bámulatra méltó ízléssel és elképzelhetetlen, édes tűzzel. A szekszárdi a lakodalom bora. Ez emeli át a menyasszonyt a házasságba. A merő tiszta Venus-bor."

Kathona Krisztián

Kizárólag a Borhálónál

Iratkozz fel hírlevelünkre