Szüreti körkép 2022
3 borvidékről 3 partner borászatunk borászát kérdeztük az idei szüret eddigi tapasztalatairól.
ISTVÁNDI TAMÁS
ISTVÁNDY JENŐ PINCÉSZET - KÁLI-MEDENCE
"A korai fajták, a Zenit és a Rizlingszilváni jöttek be egyelőre, ezek adják a Parfym borunk alapját. Egészséges, szép a szőlő, nem volt annyira száraz, mint ahogy gondoltuk, gyönyörű teljes érésben szüreteltük. Ami gondot okozhat, hogy a savak kissé alacsonyak, bár területenként ez az érték is nagyon különböző. A nyugati tájolású dűlőkön nagyon szépek lettek a savak is, de a déli, szépen benapozott lejtőkön alacsonyabbak a savak a Rizlingszilváninál.
A Chardonnay szürettel még várunk, hogy egy kicsit a túlérett jegyek kialakuljanak. Az Olaszrizlingnek a csapadékban szegény nyár miatt még nagyon picik a szemei, de úgy látjuk, hogy az elmúlt két hét esői még segítenek a szemnövekedésben. Mennyiségben nem kiemelkedő az évjárat. A szüret időzítése ilyen körülmények között kiemelkedően fontos, ugyanis ha a mustnak túl alacsony a savtartalma, az erjedés alatt még ugyan védve van a must, de ha leáll az erjedés és nincs elég sav, akkor nincs meg a megfelelő védelem és sérülékeny lesz az újbor. Ezért (is) kell nagyon odafigyelnünk a PH értékére és a savtartalomra."
ISTVÁNDI TAMÁS
Kattints ide az Istvándy Pince boraiért!
LELOVITS TAMÁS
LELOVITS TAMÁS PINCÉSZET - VILLÁNY
"A vegetáció normál időben kezdődött tavasszal, a nyár száraz és nagyon meleg volt, kevés csapadékkal. Ez tükröződik a termésmennyiségben és a lékihozatalban is, kevesebb a termés és a lékihozatal 70-75% körüli. A szüret 1-1,5 héttel korábban indult el mint a korábbi években. A szőlők megfelelően beértek, így szép alapanyaggal tudunk dolgozni. A rosé alapanyagokat augusztus 28-30. körül szoktuk elkezdeni szüretelni, ezzel szemben az idén már augusztus 18-án elkezdtük, és a Cabernet fajták kivételével már be is fejeztük. Az Oportót szeptember 10-15. körül szoktuk leszüretelni, az idén már ez is be van takarítva. Azért (is) kellett hamarabb leszüretelni, mert úgy láttuk, hogy a savak kezdenek elmenni. A korai szürettel a PH-t és a savakat is sikerült jó szinten tartani. A vörösboroknál várhatóan magasabb beltartalmú, testesebb borok fognak születni az idén, a bogyókban ugyanis kevesebb a létartalom, ezáltal koncentráltabb lesz a végtermék. A Kékfrankos és a többi vörösbornak szánt szőlő még a tőkéken pihen. Bízunk benne, hogy a savak meg fognak maradni; ez ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy hosszabb életpályájú borokat tudjunk készíteni."
LELOVITS TAMÁS
Lelovits Tamás boraiért kattints ide!
SULYOK BALÁZS
GRÓF DEGENFELD SZŐLŐBIRTOK - TOKAJ
"Augusztus 22-én kezdtük és szeptember 6-án be is fejeztük a száraz bornak szánt szőlők szüretelését. A fürt átlagtömege elmarad az előző évek átlagához képest. Szép fürtök alakultak ki, de viszonylag kicsi a súlyuk. A rekkenő hőség miatt bekövetkezett gyors érés következtében helyenként halvány kényszerégést is tapasztalunk a fürtökön. A minőség tekintetében területenként nagyon változó a szőlő. Vannak olyan (egészen kicsi) sekélyebb területek, ahol nem is tudtunk leszüretelni, de a többi területen, főleg az idősebb tőkék nagyon szépen produkáltak. Szüret elején még magas savakkal szedtük a Furmintot és a Muskotályt is. Az augusztusi esőknek köszönhetően különösen a Furmint fajtákon robbanásszerűen megindult az aszúsodás, ami már kisebb mértékben, de a Zétán és a Kabaron is látszik. Azt még korai lenne kijelenteni, hogy jó aszús év lesz az idei, de a mostani állás szerint akár nagyon jó is lehet. Ez ellen dolgozik a nagy a meleg, hiszen ha tartósan marad ez a magas hőmérséklet, akkor még eldobhatja a szőlő a savakat, amire pedig nagyon szüksége van a bornak. Úgy látjuk, hogy az augusztus közepére kialakult „aszálystressz” az esőknek köszönhetően mára kicsit lecsökkent. A még kint alvó szőlőknek nagyon jót tenne, ha most már inkább hűvösebbek lennének az éjszakák és a nappali hőmérséklet is mérséklődne."
SULYOK BALÁZS
A Gróf Degenfeld Szőlőbirtok boraiért kattints ide!