Levegőminőség a Körúton


Mivel mérjük ezt az értéket?

Egy kb. 20 ezer forintos eszközt helyeztünk a világítótáblánk fölé, ami 4 méter magasban méri a hőmérsékletet, PM2.5 és PM10 szennyezettséget és légnyomást. Ez egy „citizen science”, vagyis aktív állampolgári mérőhálózathoz illeszkedő eszköz, értékei nem „hitelesek”, de tizedes pontossággal bírnak. Valószínűleg eredménye relevánsabb a városlakókra nézve, mint az Agrárminisztérium kezelésben a Teleki tér – Fiumei úti Sírkert találkozásához száműzött „hiteles” berendezés, ami 59 hektáros zöldterület és egy 2 x 1 sávos út mérésével reprezentálja a „belvárost”.

A kezdeményezésről pontos összefoglalót kínál a Levegő Munkacsoport: https://www.levego.hu/egyeb/a-megfizetheto-aru-levegominoseg-mero-keszulekrol/

Miért jó, hogy mérünk?

2014 óta a Körúton töltünk legalább heti 40 órát. Érdekel mit szívunk, és így legalább analitikusan látjuk is. Például a 2020-as kerékpársávfelfestés kapcsán látjuk, hogy 2 x 2 sáv lépésben haladó autó helyett ez most 2 x 1 sávban történik, ugyanakkor a szállópor kb. 35%-kal visszaesett, ami óriási eredmény.

Ilyen egzakt értékekre van értelme modelleket készíteni. Például a villamospálya füvesítésével a vaspor jelentős részét meg lehet kötni, újabb drasztikus javulást segítene elő (mentő és pótlóbusz pedig haladhat a kerékpársávban is).

Miért lényeges boros probléma a légszennyezés?

Belvárosi nézőpontból az érzékszervek (illat és ízlelés) tompulása adott. Ugyanakkor a lényeg nem itt, hanem a hegyoldalban található: az Agrártudomány a ’70-es évektől kutatja az ózon, kéndioxid, ólom, nitrogén-oxidok szőlőre gyakorolt hatását, például L. H . WEINSTEIN 1984-ben publikált részletes tanulmányt egyes fajták vegetációjára bontva (https://drive.google.com/file/d/1ZOSomgpAx_i5C7dhKjrejZFWYbiGNozm).

Elegendő ugyanakkor egy pohár mellett borászokkal beszélgetni! Bár a szubjektív tapasztalatok mögött állhat sok-sok tényező (pl.: a beporzó rovarok számának csökkentése, a talaj savasodása, a növény pólustelítettsége miatt romlik a Calvin-ciklus és így a fotoszintézis hatékonysága, stb…), mégis tokaji barátunk olyan „apróságnak” tulajdonított évjáratos csodát, hogy elbontottak egy-két vegyestüzeléssel fűtő házat a dűlő aljában, így októbertől-márciusig nem ázottfa/szemét/műanyag füstjében álltak a tőkék. Ennek pozitív hatását ő a szőlészeti munkák során, mi pedig a bor fogyasztásakor élvezzük.

Mit tehetünk?

Mi jellemzően közösségi közlekedéssel járunk a Borhálóba, de a kiszállítás javát is teherkerékpárral végezzük. Ez a mi gyakorlatunk, senkire nem erőltetjük rá.

Ugyanakkor a borvilágban mértékadó forrásnak számító WineSpectator publikált egy cikket (https://www.winespectator.com/articles/can-wine-protect-against-air-pollution-51504), ami a Harvard eredményére hivatkozva a vörösbort ajánlja a légszennyezettség kardiológiai hatásainak orvoslására. Érdemes kísérletet tenni!

Hol követhetjük még a Körút helyzetét?

Egy látványos térképre is felkerülnek az adatok: https://maps.sensor.community/#14/47.4911/19.0733

Androidos készülékre készült kezdőlapra kihelyezhető csempe/widget (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.skifo.opensense). Ennél a következő eszköz nevet kell bemásolni, a körúti készülék beállításához: 60b641a6df2a7b001b5be9b2

Google Play áruházból letölthető egy képernyő csempe is. Mérőállomásunk megadásához ezt kell bemásolni: 60b641a6df2a7b001b5be9b2



Iratkozz fel hírlevelünkre